Problem z rybikami cukrowymi

Jak się pozbyć rybików

Najczęściej występującym w naszych domach gatunkiem owadów są rybiki cukrowe. Przywędrowały one do nas z ciepłych krajów o wilgotnym klimacie, dlatego właśnie spotkać je można w pomieszczeniach, w których znajdują namiastkę swojego pierwotnego środowiska.

Występują w łazienkach, ubikacjach, źle wentylowanych kuchniach, ale również w pokojach, jeśli występuje w nich wilgoć. Rybiki jedzą niemal wszystko, jednakże preferują pokarm pochodzenia roślinnego. Zaliczają się do gatunków synantropijnych, a więc przystosowały się do życia obok ludzi i jedzenia tego, co pozostaje po posiłkach. Jednakże przetrwają także jedząc też tkaniny, tapety, kleje, papier. Wszystko to sprawia, że są gatunkiem odpornym, dlatego dosyć trudno się ich pozbyć.

Jak pozbyć się rybików?

Ponieważ rybiki najbardziej lubią ciepłe i wilgotne miejsca, warto zadbać ograniczenie wilgotności i obniżenie temperatury. Po kąpieli zawsze warto wietrzyć łazienkę oraz wycierać plamy z wody. Jeżeli w mieszkaniu mamy problemy z wilgocią, trzeba postawić na profesjonalne metody jej usuwania. Warto także dokonać przeglądu rur. Zdarza się bowiem, że u podstaw problemu z rybikami leży uszkodzona rura, która przepuszcza wodę. Należy również bardzo dokładnie posprzątać mieszkanie. Szczególnie mocno trzeba skoncentrować się na listwach podłogowych i szparach. Można również sięgnąć po specjalne środki chemiczne. Sprawdzą się uniwersalne preparaty, które aplikujemy w miejscu występowania insektów, np. w narożnikach łazienki, fugach itd. Popularną metodą jest również lep na rybiki.

Dezynsekcja

Jeżeli polecane metody nie pomagają, konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnej dezynsekcji. Osoby wykonujące dezynsekcję w celu pozbycia się rybików stosują specjalnie dedykowane preparaty. Prawidłowo przeprowadzona dezynsekcja nie tylko niszczy populację rybików, ale również zabezpiecza dom przed ich ponownym pojawieniem się. Oczywiście po skończonej dezynsekcji konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki. Wilgotne pomieszczenia powinny być osuszane, a szczeliny w łazience zabezpieczone.