metody walki z owadami

Osy i szerszenie – niebezpieczni goście pod naszym dachem

O ile nie jesteśmy uczuleni, osy nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Jednakże ukąszenie tego owada sprawia duży ból, który ciężko czymkolwiek załagodzić. Charakterystyczną ich cechą jest żółto-czarne ubarwienie, odżywiają się one owocami oraz mniejszymi owadami, a swoje gniazda budują najczęściej wewnątrz budynków lub na poddaszach.  Bardziej niebezpieczne od os są szerszenie, zwłaszcza jeśli zostaną sprowokowane. Szerszenie są jednym z największych owadów występujących w Europie. Mają one żółto-czerwono-brązowe ubarwienie, a ich naturalnym środowiskiem są lasy liściaste oraz dziuple, w których zakładają swoje gniazda. Jednakże szerszenie można spotkać również w szparach murów, na poddaszach oraz w pustych przestrzeniach pod dachem. Jad szerszeni jest dużo bardziej toksyczny niż jad innych owadów. Dlatego nie wolno usuwać ich na własną rękę.

Usuwanie os i szerszeni – zadanie dla profesjonalistów

Jak zostało wspomniane samodzielne usuwanie gniazd os i szerszeni może skończyć się tragedią, dlatego w tym celu najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą DDD, która zajmie się problemem. Pracownicy firmy są dobrze przygotowani do przeprowadzenia podobnego zabiegu – posiadają niezbędną wiedzę, sprzęt oraz ubrania. Specjaliści w pierwszym kroku lokalizują gniazdo, korzystając z nowoczesnej technologii. Następnie z wykorzystaniem specjalnego preparatu wprowadzonego do gniazda owady zostają unieruchomione. Dzięki temu usunięcie gniazda jest dużo łatwiejsze.

Co zrobić by owady nie wracały?

Warto wiedzieć, że owady często budują swoje gniazda w takich miejscach jak na przykład: szczeliny w murze, puste miejsca i przestrzenie pomiędzy elementami budynku. Często zdarza się, że owady upodobają sobie pewne miejsce i po usunięcia gniazda, pojawią się nowi niechciani lokatorzy. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie kilku sposobów, które pozwolą na zniechęcenie ich do powrotu. Pierwszą ważną kwestią jest uszczelnienie wszelkich dziur w budynku. Można również spróbować naturalnych sposobów walki z owadami. Osy i szerszenie nie lubią zapachy czosnku, lawendy, pelargonii oraz bratków.