ozonowanie

Na czym polega ozonowanie

Kiedy w domu pojawi się grzyb bardzo trudno jest się z nim uporać. Jednak zaradzenie temu problemowi jest bardzo ważne. Niektóre gatunki grzybów wytwarzają szkodliwe mykotoksyny, które dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową lub oddechową, np. z drobinkami kurzu. Toksyny wytwarzane przez te grzyby atakują przede wszystkim układ oddechowy i mocno osłabiają odporność organizmu, przez co mogą stać się przyczyną wielu chorób. Mykotoksyny mogą powodować zapalenie zatok, gardła, oskrzeli i płuc. Ponadto przyczyniają się do występowania astmy i alergii oraz wywołują bóle mięśni oraz stawów. Skutecznym sposobem na pozbycie się zarówno grzybów, jaki i pleśni, a także nieprzyjemnych zapachów jest ozonowanie.

Czym jest ozonowanie

Ozon znajduje się w najwyższych partiach atmosfery i zazwyczaj jest niewyczuwalny dla naszych zmysłów. Jednakże wszyscy znamy jego woń, ponieważ poczuć go można po każdej burzy. Pierwiastek tworzy się podczas uderzeń piorunów. Wysoka temperatura towarzysząca wyładowaniom powoduje rozbicie tlenu na pojedyncze atomy, które łączą się następnie w trójatomowe cząstki. Ozon wykorzystywany jest również do poprawienia jakości powietrza i usunięcia wszelkich bakterii i alergenów. Zabieg ozonowania wnętrz polega na rozpyleniu w pomieszczeniu stężonego ozonu. Warto pamiętać, że mimo że występuje on w atmosferze, zbyt duże stężenie tego gazu jest szkodliwe dla zdrowia człowieka. To właśnie dlatego w czasie zabiegu w pomieszczeniu nie powinni przebywać ani ludzie, ani zwierzęta.

Jak przebiega ozonowanie

Przed rozpoczęciem zabiegu ozonowania konieczne jest wyniesienie z pomieszczeń wszelkich roślin i zwierząt. Wnętrze powinno zostać uszczelnione – wszelkie kratki wentylacyjne, szczeliny w drzwiach muszą zostać zatkane. Wartościowe sprzęty elektroniczne należy owinąć folią. Ponadto należy pamiętać, iż ozon działa powierzchniowo, dlatego jeśli jest to sposób na walkę z grzybem konieczne jest najpierw użycie środków grzybobójczych. Sam ozon pozwoli na usunięcie zarodników i zapachu pleśni. Następnie w pomieszczeniu rozkłada się generatory ozonu. Sam zabieg trwa od 1,5 do 12 godzin. Po upływie określonego przez specjalistę czasu generatory zostają wyłączone, a pomieszczenia zamknięte przez kolejne 30 minut. Po tym czasie przystępuje się do ostatecznego etapu, czyli wietrzenia pomieszczenia.